Мальовниче передгір'я Карпат, безліч санаторіїв і водолікарень, які почали свою роботу ще в 19 столітті, тисячі вдячних пацієнтів - все це відомий курорт Трускавець. Неповторна перлина Прикарпаття стоїть на родовищі природних джерел мінеральних вод, цілющі властивості яких застосовуються для лікування та профілактики багатьох захворювань.

Саме завдяки різноманітності та великій кількості місцевих мінеральних вод Трускавець широко відомий як місце здоров'я і унікальний бальнеологічний курорт, подібного якому немає у всьому світі.

Мінеральні води Трускавця: лікувальні властивості і особливості

На сьогоднішній день в Трускавці застосовують мінеральну воду в лікувальних цілях з більш ніж 25 джерел. Мінеральні води Трускавця різняться ступенем мінералізації, який коливається від 1 до 35 г/л, і хімічним складом.

Саме хімічний склад визначає вид води: гідрокарбонатна, сульфатна, натрієва, кальцієво-магнієва, сульфатно-хлоридна тощо.

В залежності від виду, мінеральна вода використовується для проведення різноманітних бальнеологічних процедур: курси питного лікування, оздоровчі та лікувальні ванни, а також різні інгаляції, промивання, зрошення, полоскання, гідромасажі, обгортання і прогрівання

 

Бювети мінеральних вод в Трускавці

Основою лікування і оздоровлення в Трускавці є прийом місцевої мінеральної води, яка має унікальні цілющі властивості. У місті обладнано два основних бювети, до яких підведені мінеральні води з різних джерел: Нижній бювет №1 і Верхній бювет №2.

В бювет №1, який ще називають бюветом «Нафтуся», подаються води «Софія», «Марія» і, звичайно, «Нафтуся».

У бювет № 2 проведено ті ж мінеральні води для пиття, а також воду «Броніслава», яку застосовують для полоскання горла.

Обидва бювети працюють в однаковому режимі, який відповідає правилам прийому мінеральної води (до або після їди): вранці з 7:00 до 10:00, вдень з 12:00 до 15:00, ввечері з 17:00 до 20:00.

Кожне мінеральне джерело в Трускавці має свої особливості.

Мінеральна вода «Нафтуся»

Мінеральна вода «Нафтуся» - безумовна «прима» серед усього розмаїття мінеральних вод Трускавця. Склад і фізіологічна дія на організм людини цієї унікальної слабомінералізованої магнієво-кальцієвої води з високим вмістом органічних речовин нафтового походження не мають аналогів в світі.

«Нафтуся» відрізняється характерним гіркуватим смаком і запахом нафти. Лікування цією мінеральною водою показано при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, підшлункової залози, печінки.

Застосування «Нафтусі» показало свою ефективність при лікуванні жовчнокам'яної хвороби - вона не тільки сприяє відходженню дрібного піску і каменів, але при цьому ще діє як запобіжник для утворення нових.

ЛІКУВАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ «НАФТУСІ»

 • Сприяє швидкому виведенню каменів невеликого розміру з сечоводів і сечового міхура
 • Має спазмолітичну дію і помітний знеболюючий ефект, що дуже важливо для хворих, в організмі яких присутні камені
 • Нормалізує обмін білків, вуглеводів і жирів, що особливо важливо для хворих з цукровим діабетом
 • Значно покращує роботу шлунково-кишкового тракту
 • Сприяє регенерації клітин печінки
 • Знижує ймовірність онкологічних захворювань
 • Стимулює роботу імунної системи та відновлення захисних сил організму
 • Прибирає запальні процеси в органах і тканинах, прискорює виділення жовчі, має жовчогінний ефект
 • Сприяє підвищенню активності залоз внутрішньої секреції, підшлункової залози
 • Активізує виведення продуктів обміну і токсичних речовин,  в тому числі радіонуклідів і тим самим допомагає організму довше зберігати молодість

ОСНОВНІ ПОКАЗАННЯ ДО ПРИЙОМУ ВОДИ

 • Гепатити різних форм
 • Небезпека швидкого каменеутворення і вже сформовані камені
 • Порушення обміну речовин
 • Пієлонефрити, дуоденіти в різних формах
 • Урертіти і цистити
 • Дисбактеріози
 • Хвороби шлунково-кишкового тракту тощо

Воду потрібно пити тільки після обстеження і консультації з лікарем!

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДЛЯ ПРИЙОМУ «НАФТУСІ»

 • Гостра стенокардія
 • Гіпертонія третього ступеня
 • Ішемічна хвороба серця
 • Гломерулонефрити
 • Цироз тканин печінки
 • Складна форма цукрового діабету

Окремим протипоказанням для «Нафтусі» є:

 • Стан після хірургічних втручань
 • Стан після літоліпсіі
 • Наслідки травм в черевній порожнині

Мінеральна вода «Марія»

Другою після «Нафтусі» за своїми цілющими властивостями є мінеральна вода з джерела № 1 - «Марія». За складом ця вода відноситься до хлоридно-сульфатно-натрієвого типу і має низьку мінералізацію. Вона прозора, на смак гіркувато-солона, не має специфічного запаху, як «Нафтуся».

«Марію» рекомендують приймати пацієнтам з хронічними захворюваннями шлунку, жовчних протоків, печінки і кишечника. Залежно від методики питного лікування - прийом в теплому або холодному виді - «Марія» регулює кислотність шлунку, розріджує і видаляє з нього слиз, підсилює жовчоутворення і жовчовиділення, знижує запальні процеси і спастичні явища шлунково-кишкового тракту.

Мінеральна вода «Софія»

Джерело №2 «Софія». Відноситься до хлоридно-сульфатно-натрієвого типу. Прийом мінеарльної води «Софія» покращує кислотну функцію шлункових залоз, стабілізує обмінні процеси, сприяє стимуляції шлункової секреції і моторної функції кишечника.

Мінеральна вода «Броніслава»

Джерело №3 «Броніслава». За складом відноситься до хлоридно-натрієвих вод, і дуже схожа на воду з двох попередніх джерел. Але за рівнем мінералізації - 15 г / л - є найбільш солоною з усіх трускавецьких вод, тому для питного лікування не використовується.

«Броніславу» застосовують виключно для полоскання горла при хронічних захворюваннях органів дихання (фарингіт, тонзиліт), а також схильності до частих простудних захворювань верхніх дихальних шляхів і просто для санації. «Броніслава» подається в бювет теплою.

Мінеральна вода «Юзя»

Джерело №11 «Юзя». За складом вода з цього джерела дуже близька до «Нафтусі», проте без запаху нафти, що свідчить про іншу природу органічних речовин, що містяться в ній. «Юзя» містить кремнієву і вуглекислоту, а також органічні речовини гліцеринового походження, які підсилюють лікувальну дію на організм людини.

А ще «Юзя» є справжнім джерелом краси і молодості – після вмивання цією водою шкіра стає пружною і еластичною, набуває природний колір і сяйво.

Як правильно приймати мінеральні води курорту Трускавець?

Для досягнення найкращого результату в лікуванні важливо дотримуватися правил і рекомендацій прийому мінеральних вод на курорті Трускавець:

 • Тип, дозування і режим прийому мінеральної води визначається лікарем курорту для кожного гостя в індивідуальному порядку. При цьому враховується загальний стан здоров'я, наявність хронічних захворювань, вік і вага пацієнта.
 • Для прийому води купуються спеціальні фарфорові поїльники з довгим носиком - так захищається зубна емаль від впливу деяких компонентів.
 • Воду потрібно пити прямо біля джерела - при контакті з повітрям вона втрачає свої лікувальні властивості. Тому набрати мінеральної води про запас не вийде.
 • Складовою курсу лікування водами є рух і дотримання режиму харчування. Рекомендована ходьба і заняття спортом, наприклад, плаванням.
 • Проведення фізіотерапевтичних і бальнеологічних процедур підсилює дію води.

 

Мінеральні води: "Едвард", "Фердинанд", "Еммануїл", "Анна", "Катерина"

Ці джерела являють собою заповнені водою старі шахти, в яких добувався озокерит і галеніт (свинцевий блиск). Воду з цих джерел використовують для різних бальнеологічних процедур, зокрема для прийому ванн.

Води джерела №6 «Едвард» застосовуються для сірчаних або сірчано-соляних (з додаванням води інших джерел) ванн при захворюваннях, пов'язаних з порушенням обміну речовин, інтоксикаціями, дегенеративно-дистрофічними процесами.

Вода з джерела №7 «Фердинанд» застосовується з додаванням води джерел №6, 8, 9 для рапних або сірчано-соляних ванн, що мають виражену протизапальну, антибактеріальну, регенеруючу і загальнозміцнюючу дію на організм.

Джерело №8 «Еммануїл» застосовується для сірчаних ванн, а при змішуванні з водою з джерела №7 - для рапних або сірчано-соляних ванн, прийом яких ефективний при лікуваннях різних захворювань шкіри і ревматичних запаленнях суглобів.

Джерело №9 «Анна» за своїм складом і характеристикам ідентичне джерелу №8.

Мінеральна вода джерела № 10 «Катерина» має високий ступінь мінералізації та використовується в СПА-центрах Трускавця в розведеному вигляді для прийому сірчано-соляних ванн.

Мінеральна сіль "Барбара"

Мінеральна вода джерела №4 «Барбара» служить матеріалом для отримання солі «Барбара», яку застосовують при лікуванні захворювань печінки і жовчних шляхів.

Лікування Озокеритом

Доповнити і посилити лікувальний ефект мінеральних вод на курорті Трускавець допоможе неапаратна фізіотерапія з застосуванням унікального місцевого вуглеводню нафтового походження - озокериту (гірський віск).

У озокеритових лікарнях Трускавця широко застосовують препарати на основі озокериту для лікування запальних захворювань поверхневих тканин і внутрішніх органів, наслідків захворювань і травм опорно-рухового апарату, захворювань центральної і периферичної нервової системи, органів травлення, статевої системи, шкіри, органів носоглотки тощо.

Мінеральні ванни і бальнеологія. Що пропонують у Трускавці

Бальнеологія - методика лікування широкого спектру захворювань мінеральними водами, які вживаються всередину і застосовуються зовнішньо. Основним методом лікування в бальнеології є ванни, яких в Трускавці величезна кількість.

Лікувальний і профілактичний ефект від прийому мінеральних ванн складно переоцінити. Це один з найдавніших методів лікування природними факторами і, мабуть, самий безболісний і приємний. Після прийому ванн пацієнти знаходяться в стані глибокого розслаблення, умиротворення і спокою.

Мінеральні ванни рекомендовані при захворюваннях, пов'язаних з порушенням обміну речовин, інтоксикаціями, дегенеративно-дистрофічними процесами, різних захворювань шкіри і ревматичних запаленнях суглобів, а також при хворобах органів шлунково-кишкового тракту, опорно-рухового апарату, серцево-судинної, сечостатевої та нервової систем. Вони мають виражену протизапальну, антибактеріальну, регенеруючу і загальнозміцнюючу дію на організм.

Як і при будь-якому іншому виді лікування, важливо пам'ятати, що всі призначення по типу, кількості та тривалості курсу водолікування визначаються лікарем після отримання аналізів і результатів обстежень.

 

Цей веб-сайт використовує cookie-файли, щоб надати Вам зручніший серфінг на ньому. Продовживши використання сайту Ви даєте згоду на збір і обробку Ваших персональних даних згідно з Політикою конфіденційності.