Київ - це столиця древньої Русі і України, а ще старовинне місто засноване у 482 р н.е. У 2020 році Києву виповниться 1538 років! Природно, в такому древньому місті є що подивитися.

Найперше, що потрібно побачити - це пам'ятники архітектури світового значення, такі як Києво-Печерська Лавра і національний заповідник "Софія Київська" куди входять: Софійський собор, Золоті ворота, Андріївська церква та Кирилівська церква.

На окрему увагу заслуговують величні: Свято-Михайлівський золотоверхий монастир і Володимирський собор, а також пам'ятник Володимиру Великому (хрестителю). Не можна не звернути увагу на Київський театр опери і балету, а краще відвідати його.

По праву одними з головних туристичних визначних пам'яток столиці є: вулиця-музей Андріївський узвіз на Подолі і Музей національної архітектури та побуту «Пирогово».

Крім того, в Києві є безліч не менш відомих і прекрасних місць, таких як вулиця Хрещатик, Майдан Незалежності, Будинок з химерами, старий Поділ, Арка Дружби народів, Пейзажна алея і багато іншого.

Для любителів культурно-пізнавального туризму в Києві працюють 173 музеї, в тому числі музеї під відкритим небом.

Ми пропонуємо познайомитися з прекрасним і древнім містом, приїхавши на вихідні до Києва.

 

Забронювати тур до Киева

 

1. Києво-Печерська Лавра

Киево-Печерская Лавра

Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра - саме те місце, куди в першу чергу прагнуть потрапити всі туристи і безліч паломників. Це не тільки один з перших по часу заснування монастирів Київської Русі, але й головна її святиня.

Печерський монастир був заснований ще в 1051 році при Ярославі Мудрому монахом Антонієм і його учнем Феодосієм. Дивовижно, що всі храми 11 століття тут збереглися практично в первозданному вигляді.

По суті, Києво-Печерська Лавра - це справжнє містечко в серці Києва, де знаходиться чотирнадцять православних храмів, чоловічий монастир, сім музеїв і одна з перших на Русі друкарень. В "Музеї коштовностей України", який ще називають "Музей скіфського золота" знаходиться всесвітньо відома золота пектораль.

І, звичайно, однією з основних цінностей Лаври є мощі преподобних отців і обраних мирян - наприклад, тут з XIV в. знаходиться усипальниця багатьох княжих і знатних родів.

У 1990 році Лавра була внесена до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

 

Адреса: вул. Лаврська 15

Сайт: https://www.lavra.ua

 • Час роботи і вартість відвідування Києво-Печерської Лаври

 • Як дістатися до Києво-Печерської Лаври?

2. Софійський собор і софійська площа

Софийский собор

У самому центрі Києва розташований Собор Святої Софії. Цей величний храм побудований князем Ярославом Мудрим на місці перемоги над печенігами в 1036 році.

На стінах храму збереглася багато стародавніх фресок і графіті, в тому числі XI-XII століть.

Собор є музеєм і серцем Національного заповідника «Софія Київська», який включає також Золоті ворота ХІ століття, Кирилівську церкву ХІІ століття і Андріївську церкву XVIII століття в Києві.

У 1990 році Софійський собор, як і Києво-Печерська лавра, став перою внесеною до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО пам'яткою архітектури на території України.

 

Адреса: вул. Володимирська, 24

Сайтhttps://st-sophia.org.ua/

 • Час роботи і вартість відвідування Софійського собору

 • Як дістатися до Софійського собору?

3. Андріївська церква

Андреевская церковь

Прямо над Подолом на Андріївській горі за проектом архітектора Бартоломео Растреллі в 1754 році був побудований православний храм на честь апостола Андрія Первозванного. Храм збудували в стилі бароко і назвали просто Андріївська церква.

Цікаво, що на місці церкви в давньоруські часи, за однією з версій, знаходився дерев'яний Янчин монастир, який був спалений монголами після взяття міста в 1240 р. Примітно і те, що оригінали креслень Андріївської церкви зберігаються у віденській Альбертіні.

 

Адреса: вул. Андріївський узвіз, 15

Сайтhttps://andriyivska-tserkva.kiev.ua

 • Час роботи і вартість відвідування Андріївської церкви

 • Як дістатися до Андріївської церкви?

4. Золоті ворота

Золотые ворота

Офіційною датою початку будівництва Золотих Воріт вважається 1018 рік, але польська легенда свідчить, що польський король Болеслав Хоробрий в знак взяття Києва у 1018 році вдарив по Золотих Воротах мечем так, що на мечі утворилася щербина. З тих пір його меч отримав назву Щербець.

Є й інші підстави вважати про початок будівництва воріт ще за Володимира Великого. Перші ж згадки про Золоті ворота відносяться до літопису 1037 року.

Золоті ворота були кам'яної кріпосною вежею з широким проїздом. Зверху на воротах була побудована надбрамна церква Благовіщення. Давня церква була прикрашена фресковим розписом і мозаїками.

Ворота призначалися не тільки для оборонних цілей, а й для урочистого в'їзду в столицю як самого князя, так і високих гостей.

Тепер без Золотих Воріт неможливо уявити собі Київ. Цей пам'ятник нерозривно пов'язаний з містом і є його символом.

У 19 столітті біля Золотих Воріт було розбито сквер, а в 1899 році встановлено чавунний фонтан, форма якого нагадувала вазу для фруктів. На сьогоднішній день фонтан розташований в самому центрі скверу, де збираються туристи і відпочивають кияни.

Усередині Золотих Воріт є музей, бажаючі можуть піднятися вгору на оглядовий майданчик. Поруч у сквері спорудили пам'ятник великому київському князю Ярославу Мудрому з макетом Софійського собору в руках.

 

Адреса: вул. Володимирська 40-А

 • Час роботи і вартість відвідування Золотих воріт

 • Як дістатися до Золотих воріт?

5. Кирилівська церква

Кирилловская церковь

Унікальність цього храму - в його автентичності. Після Софійського собору - це другий храм в Києві часів Київської Русі, в стінах якого було збережено стародавній живопис.

Кирилівська церква будувалася після зайняття київського престолу у 1139 року чернігівським князем Всеволодом Ольговичаем як майбутня усипальниця Ольговичів.

В 1194 року в церкві був похований Великий київський князь Святослав - герой давньоруської поеми «Слово о полку Ігоревім».

У давнину товщина стін храму доходила до двох метрів, і вони були покриті фресками, з яких збереглася лише п'ята частина. Тут, вперше в давньоруських храмах XII ст., написаний «Страшний суд», а фреска "Ангел, що звиває небо"  вважається шедевром.

У 1880-1884 роках в храмі почалися роботи з розчищення старовинних фресок. Серед інших до роботи був залучений молодий і нікому тоді невідомий Михайло Врубель. Фрески давньоруських майстрів чудово поєднуються з роботами Михайла Врубеля, чию Богоматір з немовлям порівнюють з Сікстинської Мадонною.

Сьогодні музей «Кирилівська церква» входить до Національного заповідника «Софія Київська».

 

Адреса: вул. Олени Теліги 12

 • Час роботи і вартість відвідування Кирилівської церкви

 • Як дістатися до Кирилівської церкви?

6. Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир

Михайловский собор

Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир - один з найдавніших соборів України. Перший храм на честь Архангела Михаїла був замовлений і зведений в 1108-1113 році князем Святополком Ізяславичем - онуком великого князя Ярослава Мудрого на місці Дмитрівського монастиря, хоча переказ приписує заснування монастиря першому митрополитові Київському Михайлу.

Ще одним переказом у 1108 році в Михайлівський собор з Константинополя були перенесені мощі святої великомучениці Варвари, які стали священною реліквією храму.

 •   Цікаво, що мозаїки собору, за їх витонченість і особливе сяйво прозвали «мерехтливими».
 •   Ймовірно, це був перший храм з позолоченими куполами в Київській Русі, звідки і пішла ця своєрідна традиція.

До жовтневої революції Михайлівський собор був другим за відвідуваністю після Київської Лаври і мав особливе значення для киян ще й тому, що був присвячений архангелу Михаїлу, який вважався небесним покровителем Києва.

У ніч на 11 грудня 2013 року дзвони Михайлівського Золотоверхого монастиря вперше за вісім століть били на сполох. Останній раз подібне відбувалося в 1240 році, за часів монголо-татарської навали. Цей сполох привернув тисячі киян і не дав можливості розігнати євромайдан силовим шляхом.

 

Адреса: вул. Трьохсвятительська, 8

 • Час роботи і вартість відвідування Михайлівського собору

 • Як дістатися до Михайлівського собору?

7. Володимирський Собор

Владимирский собор

Ідея спорудження в Києві храму, який був би пам'ятником Великому князю Київському Володимиру, прийшла в 1852 році митрополиту Київському і Галицькому Філарету.

Будівництво собору тривало 20 років, але через помилки в розрахунках стіни, а слідом за ними арки і перекриття дали глибокі тріщини. В результаті будівництво зупинилося ще на 10 років.

Коли будівництво собору завершилося виникло питання про внутрішнє оздоблення собору. Було вирішено, що внутрішній вигляд собору повинен стилістично відповідати храмам епохи, під час якої жив князь Володимир. Для розпису храму залучили ряд відомих художників того часу, зокрема, В. Васнецова, М. Несторова, М. Врубеля.

Для обробки іконостасу та підлоги різнокольоровий мармур спеціально доставляли з Італії, Франції, Бельгії та Іспанії, а мозаїчні роботи виконували майстри з Венеції.

У 30-і роки 20 століття до Володимирського собору було перенесено мощі Святої Варвари, привезені до Києва ще князем Святополком, які досі зберігалися в Михайлівському Золотоверхому монастирі.
 

Адреса: бульвар Тараса Шевченка, 20.

 • Час роботи і вартість відвідування Володимирського собору

 • Як дістатися до Володимирського собору?

8. Національний академічний театр опери та балету України ім. Т. Г. Шевченка

Киевская опера

У віковій історії Київського театру опери і балету були як злети, так і падіння. Будівля пережила пожежу і реконструкцію, замах на Столипіна і націоналізацію. В будь-якому випадку, Київський оперний театр - це культурна перлина Києва і яскрава пам'ятка.

В історії театру було і вбивство. 1 вересня 1911 року на виставі «Казка про царя Салтана» під час антракту двома пострілами в упор був убитий прем'єр-міністр Столипін.

Сьогодні Київська Опера відкрита для всіх бажаючих. Тут демонструються твори українською, російською, французькою, італійською мовами. У розкладі представлені драми і трагедії, феєричні казки для дітей і дорослих, комедійні та ліричні сценки. У залі безліч місць будь-якої цінової категорії, так що кожна людина зможе знайти собі оптимальну зону з гарним оглядом і звучанням.

 

Адреса: вул. Володимирська, 50

Афиша и репертуар на сайте театра: https://www.opera.com.ua/performance

 • Час роботи театру

 • Як дістатися до Київської Опери?

9. Андріївський узвіз і Поділ

Андреевский спуск

Сьогодні Андріївський узвіз - це вулиця-музей, де старовинна архітектура межує поряд з картинною галереєю під відкритим небом, де багато музеїв і пам'ятників, де історія переплітається з сучасністю.

Колись це був один з найкоротших шляхів, який сполучав Верхнє місто з торговим Подолом і пристанню. За однією з непідтверджених версій, раніше Андріївський узвіз називався Боричів узвіз. Свою нинішню назву узвіз отримав від Андріївської церкви.

На Андріївському узвозі жили і працювали багато знаменитих діячів науки і культури: вчені, письменники, композитори, художники, скульптори. Тут відкриті художні галереї, виставки, театри і художні майстерні.

На цій вулиці знаходиться «Музей однієї вулиці», Музей письменника Михайла Булгакова та меморіальний «будинок-музей Кавалерідзе». Тут же розташований всім відомий будинок-пам'ятник архітектури XIX століття, спорудженого в стилі британської готики, який носить назву «Замок Річарда - Левине серце».

Щороку в останні вихідні травня в столиці відзначають день Києва. На Андріївському узвозі в ці дні проходить великий Вернісаж, на який з'їжджаються митці з усієї України.

Андріївський узвіз - це пам'ятник містобудування, без якого неможливо уявити собі Київ.

Адрес: вул. Андріївський Узвіз

 • Як дістатися до Андріївського узвозу?

10. Національний музей народної архітектури та побуту України Пирогово

Пирогово

У музеї Пирогово можна на власні очі побачити, як і чим жило українське село в 17-19 століттях в різних регіонах України, відчути колорит українських земель. Тут і традиційні українські хати, і старовинні дерев'яні церкви, і мальовничі млини. Зібрана велика колекція народного одягу, меблів, дерев'яного і глиняного посуду і одна з кращих колекцій народних музичних інструментів.

Традиційна українська хата славиться красою і мальовничим видом. У місцях, які були на виду застосовувався різноманітний і вишуканий декор. Якщо в хаті були на виданні хлопець або дівчина, то малювали червоні знаки у вигляді квітів або пташок. В оселі завжди висіли обереги: часник і підкова. Підлога завжди була глиняною, стелю білили. Дах покривали соломою, рідше деревом.

Окрім того, музей Пирогово - ще й місце для цікавого відпочинку з безліччю шинків, трактирів і кулішниць, де можна скуштувати традиційні страви української кухні, оригінальні настоянки та наливки.

Тут постійно проводяться різноманітні фестивалі, народні гуляння, свята, майстер класи від народних майстрів та ярмарки. Так що буде смачно, яскраво і пізнавально! Приїжджайте!

 

Адреса: 03026, м.Київ, вул. Академіка Тронько (Пирогово)

Сайт: http://pirogovo.org.ua/main.html

 • Час роботи музею Пирогово

 • Як дістатися в Пирогово?

Цей веб-сайт використовує cookie-файли, щоб надати Вам зручніший серфінг на ньому. Продовживши використання сайту Ви даєте згоду на збір і обробку Ваших персональних даних згідно з Політикою конфіденційності.