26 квітня 1986 року в 2 км від молодого міста Прип'ять в Київській області відбулася подія, яка змінила подальшу історію людства - вибух на Чорнобильській АЕС. Ця аварія стала величезним потрясінням не лише для України. Вона перевернула свідомість і кардинально змінила сприйняття навколишнього середовища, науки і нових технологій кожної людини на Землі. Значимість катастрофи на ЧАЕС складно переоцінити. Це безпрецедентний випадок, над наслідками якого до цих пір працюють вчені з усього світу.

Протягом більше 30 років увага до цієї теми не слабшала, а недавня тріумфальна прем'єра міні-серіалу «Чорнобиль» розбурхала весь світ і викликала новий сплеск інтересу до аварії і до місця, де вона сталася.

ЩО СЬОГОДНІ ЯВЛЯЄ СОБОЮ ЦЯ ТАЄМНИЧА ТА ІНТРИГУЮЧА ЗОНА ВІДЧУЖЕННЯ?

Дійсно, зараз Україна переживає справжній туристичний бум, пов'язаний з турами та екскурсіями в Чорнобиль і Зону відчуження. Які пам'ятки варто подивитися туристу в Чорнобильській зоні? Професійний гід покаже вам найцікавіші місця Зони відчуження. Забронювати офіційну екскурсію до Чорнобиля можна тут.

 

1. ЕКСКУРСІЯ МІСТОМ-ПРИВИДОМ ПРИП'ЯТТЮ

Місто-привид Прип'ять - німий свідок того, як життя його жителів в одну мить розділилось на «до» і «після» в квітневу ніч 1986 року. Місто, в яке ніколи не зможуть повернутися ті, для кого воно було створене. Пустельні вулиці, мертві вікна будинків, покинуті квартири зі збереженими фотографіями на стінах, дерева на дахах висоток - так зараз виглядає колись зразкове радянське місто.

 

 

Прип'ять була заснована як місто-сателіт ЧАЕС. Більшість жителів складали співробітники Чорнобильської атомної електростанції та члени їх сімей. На момент катастрофи тут проживало близько 47,5 тисяч чоловік 27 національностей. Середній вік жителів Прип'яті не перевищував 30 років.

Евакуація населення почалася лише на другу добу після аварії на АЕС. Людям дозволили взяти з собою тільки документи, пообіцявши, що вони повернуться додому через 2-3 дня. Однак ніхто сюди більше так і не повернувся.

2. ПАРК АТРАКЦІОНІВ ПРИП'ЯТІ

Парк атракціонів - одна з найпопулярніших визначних пам'яток Прип'яті. Напівзруйновані гойдалки і занедбані алеї різко підкреслюють контраст між минулим і сьогоденням.

Відкриття цього парку було заплановано на 1 травня 1986 року, але йому так і не судилося прийняти своїх гостей через катастрофу, що відбулася.

Колесо огляду, на якому так ніхто і не покатався, стало одним із символів як Прип'яті, так і всієї Чорнобильської зони.

 

3. БАСЕЙН В ПРИП’ЯТІ

До аварії на АЕС басейн «Лазурний» був дуже популярний серед жителів Прип'яті. Головною його особливістю є те, що навіть після катастрофи на ЧАЕС він працював аж до 1992-го року. Послугами басейну користувалися місцеві робітники і ліквідатори наслідків аварії, тому що це місце було самим «чистим» в плані радіоактивного фону. Зараз басейн «Лазурний» повністю покинутий.

 

4. ПРИП’ЯТСЬКА ЛІКАРНЯ

Медсанчастина №126 м. Прип'яті відома тим, що саме сюди надходили перші постраждалі від аварії на Чорнобильській АЕС працівники станції і пожежні. Ось як в «Незримому подиху смерті: морг МСЧ-126 в Прип'яті» описує цю пам'ятку postalovsky_a (один з туристів, які побували там):

«Лікарняний комплекс медико-санітарної частини (МСЧ-126) міста Прип'яті, покинутий в зв'язку з аварією на ЧАЕС, апріорі сам по собі є страшним і незатишним. Високий ступінь збереження медичної інфраструктури укупі зі специфікою архітектурного проекту будівлі (навіть вдень там тьмяне світло) зумовили виникнення постапокаліптичного вигляду внутрішніх приміщень.

Окремі палати і кімнати МСЧ-126 ідеально підходять для зйомки науково-фантастичних трилерів на тему життя в світі після ери людини. Шприци, ліки, медичні крісла, ліжка, матраци, ампули ... Крім того, постійно відчувається прямий зв'язок з історією і конкретно з тією страшною ніччю 26 квітня 1986 року, коли в лікарню привозили перших потерпілих зі станції.

У підвалі МСЧ-126 досі лежать речі пожежних, які брали участь в гасінні пожежі на даху 4-го енергоблоку. Все це зумовило безперервний інтерес відвідувачів Зони Відчуження до цього об'єкта».

 

 

Крім екскурсії по місту-привиду Прип'яті, яке неодмінно варто відвідати, в Чорнобильській зоні відчуження є й інші цікаві об'єкти. 

5. ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ МІСТ СМЕРТІ

При в'їзді в місто Прип'ять розташовується так званий міст «смерті». Насправді це звичайний пішохідний міст, який з'єднував місто з Чорнобильською АЕС. Під час аварії на Чорнобильській атомній станції це місце накрила хмара радіонуклідів і радіаційний фон досягав 600 рентген на годину. Вважали, що людина, яка пройшла по цьому мосту, через кілька діб неодмінно помирала. Звичайно, це все вигадка, проте саме тому міст отримав таку назву.

 

6. РУДИЙ (ІРЖАВИЙ) ЛІС

Рудий ліс - ділянка соснового лісу в безпосередній близькості від Чорнобильської АЕС. Дерева взяли на себе потужний удар радіації, який пофарбував хвою в цегляний колір, і перетворилися в «іржавий» ліс.

Загиблий лісовий масив по суті був міною уповільненої дії, так як, наприклад, під час пожежі міг послужити джерелом вторинного радіоактивного забруднення.

Тому було прийнято рішення про поховання частини найбільш зараженої деревини. Згодом, екосистема почала відновлюватися і на цьому місці почали рости молоді сосни.

 

7. СЕКРЕТНА РАДІОЛОКАЦІЙНА СТАНЦІЯ ДУГА (ЧОРНОБИЛЬ 2)

Відома пам'ятка Чорнобильської зони - радіолокаційна станція ДУГА-1, яка призначалася для відстеження запуску ракет з території США в період холодної війни. Місце для радара було обрано не випадково - установка споживала велику кількість електроенергії і планувалось, що 1-й і 2-й енергоблоки АЕС подаватимуть струм прямо на станцію.

У Радянському Союзі було три таких комплекси. Перших двох радарних антен вже давно не існує, а ось чорнобильська - вціліла. Довгий час об'єкт був засекречений.

Сьогодні ж це одне з найулюбленіших місць для відвідування і фотографування.

 

8. ЧОРНОБИЛЬСЬКА «СЛОНОВА НОГА»

«Слонова нога» - багатотонна суміш розплавленого ядерного палива змішаного з піском і бетоном, що химерно застигла у формі слонячої ноги. Навіть через багато років, ця брила є джерелом потужного гамма-випромінювання, так що оглянути цю пам'ятку навряд чи вийде.

 

9. ПОКИНУТИЙ ВАНТАЖНИЙ ПОРТ

На березі Янівського затону Прип'яті стоять похилені іржаві портові крани. Це своєрідні символи покинутого вантажного порту. Він повинен був забезпечити будівництво 3 черги (5 і 6 енергоблоків) ЧАЕС і подальше будівництво міста атомників. Але виконати свою місію йому так і не довелося.

10. КЛАДОВИЩЕ БАРЖ І КОРАБЛІВ

Невеличка затока річки Прип'ять - Чорнобильський затон - служила гаванню для ремонту кораблів на місцевому суднобудівному заводі. Після катастрофи на атомній станції, всі судна, які зазнали радіаційного впливу при транспортуванні вантажів, потрібно було помістити в якийсь відстійник. Ця тиха заводь і була обрана місцем їх останнього спочинку. Так тут і з'явилося кладовище барж і кораблів.

11. ОГЛЯДОВИЙ МАЙДАНЧИК ЧАЕС І САРКОФАГ

З оглядового майданчика Чорнобильської АЕС можна детально розглянути саркофаг, який накриває будівлю четвертого енергоблоку. Це унікальна споруда заввишки в 110 метрів, створена для консервації сильного радіаційного фону ЧАЕС, яка дозволяє убезпечити навколишню територію від радіоактивних речовин. Також на оглядовому майданчику встановлено пам'ятник ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС.

 

12. ГРАДИРНЯ

Градирні - це гігантські охолоджувальні вежі, які використовуються на атомних і теплоелектростанціях. Ці величезні споруди (понад 90 м) повинні були охолоджувати п'ятий і шостий блоки ЧАЕС. Однак, після аварії на четвертому енергоблоці, роботи на цих об'єктах були зупинені.

Зараз можна зайти всередину недобудованої градирні, подивитися на колись прокладені інженерні комунікації і оцінити сучасні графіті на стінах.

 

13. СТАВОК З СОМАМИ

Ще одна особливість Зони відчуження - різноманіття тваринного світу. Коли люди поїхали з уражених радіацією територій, природа швидко відвоювала назад свої володіння. Зараз в місцевих лісах можна зустріти ведмедів, видр, борсуків, ондатр, рисей, оленів, коней Пржевальського, вовків і інших рідкісних тварин, яких тут не бачили з початку 20-х років минулого століття.

А ще тут можна познайомитися з найбільшим прісноводним хижаком цих місць - сомом. Зазвичай ці величезні рибини ховаються на дні річок. А в каналі охолодження ЧАЕС їх можна не тільки побачити, а й погодувати. Це ще один туристичний must-do в Зоні відчуження.

 

14. ДИТЯЧИЙ САДОК В КОПАЧАХ

Після катастрофи на Чорнобильській атомній станції тисячі жителів з навколишніх сіл були евакуйовані. Більшість їхніх будинків було зруйновано і поховано в могильники, проте в селі Копачі уціліла будівля дитячого садка. Іграшки та дитячі меблі поруч зі зловісним знаком "радіація" і забутими протигазами вражають не менше, аніж занедбаний парк атракціонів і колесо огляду в Прип'яті.

 

15.МАГАЗИНИ В ПРИП'ЯТІ

Щоб отримати уявлення про радянські магазини зразка 1986 року - загляньте в один з них в Прип'яті. Старі касові апарати, вцілілі корпуси лампових телевізорів і напівавтоматичних пральних машин, залишки прилавків - німі свідки подій і сучасники епохи, яка пішла назавжди.

 

Цей веб-сайт використовує cookie-файли, щоб надати Вам зручніший серфінг на ньому. Продовживши використання сайту Ви даєте згоду на збір і обробку Ваших персональних даних згідно з Політикою конфіденційності.